Merhaba arkadaşlar ;

Bir süredir yazmak istediğim Flex nedir ve görsel eğitim olarak nerelerden örnekler görebiliriz sorusuna cevaben faydalandığım güzel adresleri derledim mutlaka atladıklarım vardır ancak giriş için yeteri kadar materyal burada var.
Flex genel kanının aksine serverda değil Clientta çalışan .Net veya PHP'nin yerine değil onlarla zenginleşen Flash'la aynı mantıkta ancak mxml dosyaları sayesinde veritabanlarıyla daha dinamik bir yapıda iletişim kurabilen bir altyapı.

Flex Tanıtım Video (olmadan olmaz :)

http://learn.adobe.com/wiki/display/Flex/Animated+overview


" Flex in a Week " isminde 1 haftaya yayılmış bir Flex Giriş Müfredatı Adobe'den geliyor ve ücretsiz videoları ve bir adet O'Reilly PDF indirebiliyorsunuz

http://www.adobe.com/devnet/flex/videotraining/


Flex componentleri ile zenginleşiyor. Default gelen componentleri içlerinde tasarımsal örnekleri ve mxml kodlarıyla görüp download edebileceğiniz adres :

http://examples.adobe.com/flex3/componentexplorer/explorer.html

Bu componentlerin stillerini (renklerini,dizilişlerini,arkaplanlarını görsellerini ve hatta filtrelerini) CSS ile yapıyoruz. Ancak Flex Style Builder ile bu CSS dosyalarını güzel bir arayüzle değiştirip sonucu anlık görüp oradan CSS kodlarını alarak mxml içerisine global olarak veya bir harici CSS dosyasına

< mx:Style source:"stil.css" > < / mx:Style >

kodu ile bağlayarak kullanabiliyoruz.


http://examples.adobe.com/flex3/consulting/styleexplorer/Flex3StyleExplorer.html


Adobe Flex Kullanıcı Forumu

http://flex.org/


Flex konusunda kaliteli türkçe kaynak oldukça az.Kitap yok , video eğitim olarak Medyasoft'tan değerli Berkay hoca 3-5 birşeyler eklemiş FlexAdamı için umarız daha da videolar eklenecektir.

http://www.flexadami.com/

Ayrıca Ersin hocanın Flex Eğitim seti var Giriş düzeyde önemli bilgiler içermekte ancak o set ücretli.

http://mydersane.com


Zaman içerisinde sık sık buraya Flex ile ilgili ufak notlar ekleyeceğim. Faydalı olması dileğiyle..