Merhaba arkadaşlar ;

Bugün size aslında çok basit ama çok ta etkileyici sonuçlar verebilen Flash'taki yazılarımıza filtrelerle neler yapabileceğimizi göstereceğim. Öncelikle siyah arkaplanda beyaz yazı herzaman daha vurgulayıcı olmuştur,arka plan siyak iken beyaz yazımızı websitemize hoşgeldiniz gibi yazıyoruz.Daha sonra 1.keyframe'deyken bunu F8 ile Movie Klipe çeviriyoruzki(ancak movie klipin metodlarıyla filtre ekleyebilir,alphasıyla oynayabiliriz.) Daha sonra mesela 20.keyframe de F6 ile keyframe ekleyip 1ile 20.keyframe arasında bir frame'e sağ tıklayıp Create Motion Tween diyoruz. Animasyon mavi renk alıp ok çıktıysa şuan tamam.


Gelelim filtrelere,1.keyframedeyken Movie Klipi seçelim alttaki properties panelinden Color kısmından Alpha'sını %0 yapalımki görünmez başlasın,sonrada alttaki fotodaki gibi Filters sekmesine geçerek Blur filtresi verelim.Blur X ve Y boyunca eş verilir o yüzden altta okla gösterdiğim kilidi açarak sadece X koordinatlarınca blur efekti verebilir hale gelelim ve Blur X :100 yapalım.

Daha sonra ben 20.keyframe'den de 30a kadar aynı mantıkla Alpha 100den 0'a görünmez yaptım.Umarım filtrelerin bu gücünü görür hem yazılara hem fotolarınıza bol bol uygularsınız.

Açıkçası bu efektleri ve dahasını After Effects ile yapmak mümkün ve çok yakında onla ilgili çalışmalarımı ve kaynaklarımı da paylaşmaya başlayacağım çünkü CS3 Flash müfredatlarında bol bol After Effects var.Bizde Netron'da CS3 geçerken açıkçası 8 müfredatı verip CS3 programları kullanarak "Türkiyede ilkkez CS3 eğitimi" gibilerinden çıkmak istemedik gerçek Adobe CS3 Web eğitimi içeriği bütün programları kapsıyor denebilir.Photoshop,Illustrator ve After Effects artık Web'te de etkin.Inşallah CS3 eğitimleri vermeye başladığımızda Adobe CS3 müfredatıyla birebir verebileceğiz.

İyi tasarımlar...