Merhaba arkadaşlar ;
Tasarladığınız websitelerine "icon" adı verilen bazı ico dosyaları ekleyebilirsiniz. Bu ico dosyaları sizin şirketinizin logosu olabileceği gibi hatta fotoğraf bile olabilir. Aşağıda Blogger ve Joomla iconlarında gözüktüğü gibi ziyaretçi sizin sitenizdeyken ve sık kullanılanlara eklendiğinde o logo ile temsil edilecektir. Gayet şık görünüyor ve bence kesinlikle kullanmalısınız.


Öncelikle sitenizin ico dosyasını oluşturalım. Bunun için sitenizin logosunu ico yapmak istediğimizi düşünelim. Eğer sitenizin bir logosu yoksa bu Web 2.0 stili şeffaf logo tasarımı yapan tutorialı okumanızı ve şirket adına uygulamanızı tavsiye ederim.

http://9tutorials.com/2007/06/26/cool-glassy-icon-creation.html

Logo jpeg,gif,png,ai,psd,cdr... formatlarından harhangi biri olursa olsun hazır ise Any2Icon adlı 1.1 MB boyutunda ilk 14 gün boyunca ücretsiz kullanabileceğiniz bir program var. Bir kere zaten logonuzu ico dosyasına çevirseniz yeter. "Logo.ico" adında bir dosya olacak. Bu rpgramı indirmek için alttaki linkten faydalanabilirsiniz.

http://www.download3k.com/DownloadLink1-Aha-soft-Any-to-Icon-171115.html

Any2ICO Şifresi için tıklayınız.

Logoyu tasarladık,ico yaptık gel gelelim bunu sayfamıza ilişiklendirmeye.Burada tabiiki devreye HTML giriyor, taglerinin arasına alttaki tek satırlık kodu kaynağını kendinize göre düzelterek yazarsanız ve ico dosyasını da upload ederseniz artık sizin de sitenizin bir iconu var demektir. Icon olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı :)

<link rel="shortcut icon" href="http://www.siteniz.com/images/icon.ico"
Joomla Template'ları için küçük bir not : Joomla kendi iconunu php yayınlarken html içine aynı kod ile gömüyor sizin bunu değiştirme şansınız var ancak Joomla yine yayınlarken değiştirecektir. Bir çözüm önerisi ise yayınladıktan sonra hedeflediği ico dosyasını image klasöründe silerek aynı adla kendi ico dosyanızı eklemek yani overwrite yapmaktır.

İyi çalışmalar.